Himalayak - 2003                                                                  bezlitosna rzeka Everestu zdobyta przez Polaków

W 50 rocznicę zdobycia Everestu: Piotr Sikora, Łukasz Pająk, Michał Drwota, Michał Radek, Darek Szewczyk, Tomasz Młot i Tomasz Jakubiec zorganizowali wyprawę na rzekę Dudh Kosi wypływającą spod Mount Everestu

 

Celem głównym wyprawy było spłynięcie po raz pierwszy przez polskich kajakarzy rzeki Dudh Kosi, nazywanej „Bezlitosną rzeką Everestu”. Jej szczególność, obok skrajnej trudności (WW od IV stopnia w górę w sześciostopniowej skali trudności rzek górskich), polega również na tym, że wypływa ona spod najwyższej góry świata Mt Everestu. Wzdłuż części rzeki biegnie główny szlak do bazy wspinaczkowej pod Everestem.

Dodatkowo spłynięte zostały inne rzeki, wypływające spod „króla gór”, takie jak Sun Kosi i jej dopływy Bhote Kosi. Są to rzeki o trudności od IV-VI. Wszystkie biorą swój początek w śniegach i lodach, nad którymi góruje Everest.

... dotarcie do podnóża najwyższej góry świata wymagało od członków wyprawy aklimatyzacji i siedmiu dni marszu ...

 

"uczestnicy wyprawy"

 

... przed nimi rzekę spłynęło zaledwie kilka ekspedycji ...

 

 

"Masa wody nagle przyspieszająca na dużym uskoku koryta rzeki, rozbijając się o podwodną przeszkodę, tworzy olbrzymią dziurę zdolną "pochłonąć" śmiałka. Jedno z takich miejsc pokonuje Łukasz Pająk."

 

... w drodze do bazy pod Everestem "spokojnie sunąca" Imja Khola zafundowała wyczerpującą potyczkę z żywiołem ...

 

 

"Imja Khola - jeden z dopływów Dudh Kosi"

     
   

Więcej na ten temat znajdziesz na stonie organizatora wyprawy:

www.retendo.com.pl

 

oraz na oficjalnej stronie wyprawy:

Onet wyprawy

 

zdjęcia i ich opisy pochodzą ze strony National Geographic