Colca                                               kajakiem - na dnie najgłębszego kanionu świata

 

Zdobywcy - od lewej: Krzysztof Kraśniewski, Stefan Danielski, Jerzy Majcherczyk, Jacek Bogucki, Piotr Chmieliński, Andrzej Piętowski jako pierwsi spłynęli kanionem Rio Colca.

 
 

panorama, która robi wrażenie

 

Wyprawę członków Akademickiego Klubu Kajakowego "Bystrze", założonego w 1972 roku przy krakowskiej AGH, przygotowywano dwa lata. Wcześniej studenci - kajakarze pływali po rzekach Polski, Czechosłowacji, Austrii, Francji, Jugosławii, Niemiec i Szwajcarii.
Wiele problemów musieli pokonać kajakarze, by wreszcie mogli wyruszyć. Wcześniej na przeszkodzie stały problemy organizacyjne, finansowe, sprzętowe, konflikty graniczne i polityczne w Ameryce Południowej, strajki, kradzież sprzętu na statku i kłopoty z wizami. Wyjechać miało dziewięciu kajakarzy. W sumie podczas wyprawy, w różnych jej etapach i okresach czasu uczestniczyło 11 osób.
Wreszcie mogli wyruszyć - był czerwiec 1979 roku. Celem były dziewicze, górskie rzeki Ameryki Południowej, przede wszystkim Argentyny. Los jednak zmienił plany

 
 
między  ścianami kanionu
  Na wszystkich Polakach wrażenie robił wspaniały widok samego kanionu, górzystej okolicy i latające w powietrzu największe ptaki świata - kondory. Emocjonująca była świadomość, że mogą być pierwszymi zdobywcami kanionu, uważanego już wtedy za najgłębszy na świecie. Wiadomo było, że po wpłynięciu w wąską gardziel nie będzie już odwrotu, a żadna akcja ratownicza nie będzie możliwa w tych warunkach. Wyruszając, nie wiedzieli, że walka z kanionem i rzeką zamieni się w walkę o życie.
 
gdzie jest granica między odwagą a szaleństwem
 

Kanion rzeki Colca znajduje się w peruwiańskich Andach. Jego ściany wznoszą się na 3 200 metrów (lewa) i 4 200 metrów powyżej poziomu rzeki o tej samej nazwie.


 

     
1.100 metrów jazdy w dół

Różnica poziomów między początkiem kanionu a jego wylotem, wynosi około 1.100 metrów. Profesor Jose A. Arias w artykule "3 000 meters down" (South American Explorer Magazine) pisał: Kanion Colca jest najgłębszym w Ameryce, o ile nie najgłębszym na ziemi kanionem. To jednak stwierdzić może tylko dokładna eksploracja wnętrza kanionu za pomocą kajaków i pontonów. Dokonać tego mogą jednak tylko eksperci lub szaleńcy, którym sprzyjać będzie szczęście.

jedno z pięciu najważniejszych odkryć
Canion de los Polacos

Po pokonaniu kanionu rzeki Colca fala sławy zaniosła polskich kajakarzy z andyjskich wodospadów na salony prezydenta Peru. Przepłynięcie kanionu uznano za jedno z największych osiągnięć eksploratorskich XX wieku, a światowa prasa zachłystywała się, chwaląc odwagę Polaków.
W tym samym czasie w Polsce cenzura zabroniła wymieniania ich nazwisk w mediach.

 

Tylko dzięki temu, że Polacy zdobyli kanion Colca, Chivay nie jest jedną z biednych andyjskich osad, jakich pełno w okolicznych górach. Tylko dzięki nim nasze miasteczko zdobyło sławę i przynoszących bogactwo turystów - mówi burmistrz miasta Bernardo Ocsa Yajo.

W roku 2002 grupa polskich kajakarzy ponownie przepłynęła Colca 
przeczytaj relację
 
więcej na temat wyprawy dowiesz się na:
Onet wyprawy
Zdjęcia i tekst zaczerpnięto z National Geographic oraz Onet Wyprawy